سير پيشرفت بيماری در آموزش و پرورش (۲)

بدون مقدمه وارد بحث ديروز می شوم تا چند نکته ابتدای متن را با هم بررسی کنيم.

  • زبان عربی را ياد بگيريد، زيرا که اين زبان، زبان خداوند است که به وسيله آن با بندگان خود صحبت می کند.  «امام صادق»

خداوند جسم نيست، علم فرا نمی گيرد و حالت های انسانی را ندارد.

پس، خداوند با زبان مشخصی تکلم نمی کند. در جهانی که زندگی می کنيم، روزانه ميلياردها انسان، با زبان و دين متفاوت با خداوند سخن می گويند. چرا که همه اديان در يک اصل مشترک هستند و آن هم پرستش خداوند است. هر کس که به خداوند اعتقاد دارد، با زبان خود، چه کردی، چه ترکی، پارسی، پشتو، ارمنی، اردو، انگليسی يا هر زبان ديگر با او راز و نياز می کند. و اين که در اين حديث گفته شده زبان خداوند زبان عربی است، اشتباهی بسيار فاحش است.

  • زبان دين و فرهنگ و ادب ما با «زبان عربی» آميخته شده است. از اين رو آموختن اين زبان بر يکايک شهروندان اين مرز و بوم امری ضروری است. ما ايرانيان در طول تاريخ پس از اسلام هيچ گاه اين زبان را به عنوان زبان بيگانه تلقی نکرده ايم و هميشه و همه جا ارتقا و تعالی اين زبان و يادگيری آن را بر خود لازم شمرده ايم.

هيچ کس نمی تواند انکار کند که ايران در زمان حمله اعراب، صدمه های بسيار ديد. چه از لحاظ فرهنگی و چه از لحاظ اجتماعی و سياسی. در اين دوره، اعراب، کشور ايران را غارت کردند و وحشيانه به کشتار مردم دست زدند. ميراث فرهنگی را به تاراج بردند و کتابخانه هايی که نشانگر اوج فرهنگ و ادب در ايران بود، در شعله های آتش سوزاندند.

اعراب برای دست يافتن به اهداف پوچ خود، غير مسلمانان را از بين می بردند و در برابر افرادی که مقاومت می کردند شمشير به دست می گرفتند.( نمونه ای از سه نبرد زنجيريان، قادسيه و نهاوند در زمان خلافت عمر.)

در زمان حکومت علويان طبرستان در شمال ايران، اعراب تلاش خود را برای مسلمان کردن اين ايالات کردند.ولی فراموش نکنید که طبرستان، سرزمينی پر از جنگلهای انبوه است و البته اين جنگلهای انبوه و رشته کوه البرز از دلايلی بودند که موجب ناکامی اعراب در مسلمان کردن مردم اين نواحی شدند. چرا که اعراب باديه نشين، در زندگی خود درخت و جنگلی نديده بودند!! بنابر اين، رسيدن به اين ايالات برای آنها که راه درست بالا رفتن از کوه و عبور از جنگل را نمی دانستند بسيار دشوار بود.

البته آنان از تلاش دست نکشيدند. ولی مردمان توانمند طبرستان، ساليان دراز در مقابل آنها ايستادگی کردند و اجازه ندادند دين اسلام، با زور شمشير وارد ايالاتشان شود. علاوه بر ايستادگی مردم شمال ايران، بخش های ديگر نيز در تکاپوی رهايی از چنگال اعراب بودند. ( که اين امر در آثار شعرا و نويسندگان اين دوره به خوبی مشهود است.)

فردوسی در اين رابطه می گويد:

     ز شير شتر خوردن و سوسمار          عرب را به جايی رسيده است کار

                                   که تاج کيانی بر سر نهد

ايرانيان در تمام ساليان سلطه اعراب، هيچ گاه از وضعيت خود راضی نبودند و اگر شاعران و نويسندگان اين دوران، به زبان عربی می نوشتند به اين دليل بود که اگر اين کار را نمی کردند، توسط حاکمان مسلمان، به مرگ محکوم می شدند. علاوه بر اين، هر انسانی علاقه به ادامه زندگی خود دارد. به اين دليل است که در اشعار برخی شعرای اين دوره، آثاری از ستايش شاهان عرب مشهود است.

البته در اين زمان، افرادی نيز بودند که با مقاومت سرسختانه خود، مرگ را به ستايش عرب ترجيح دادند.

در بخش ديگر، به نقش آموزش و پرورش در ترويج فرهنگ عرب بيشتر اشاره خواهم کرد.

/ 6 نظر / 23 بازدید
Allameh Guy

ممنون از لطفی که نسبت به بلاگ اين حقير داريد!!!

پروين دوست مينا جون

سلام زيبا و مهربانم سلام قشنگم ، مبارکه وبلاگتان نازنينم، مامان برايم آف لاين زده بودند که به وبلاگ شما سر بزنم اما از سر شيطونی و ..... يادش رفته بود که آدرس وبلاگ را برايم بنويسند و خوشحالم که شما اين لطف کرديد و مرا به خلوت خودت کشاندی ... هميشه شاد و سربلند و موفق باشی در کنار عزيزانت .. خب برم سر فرصت وبلاگ شما را مرور کنم و لذت ببرم. قربان تو و مامانی قشنگت خاله پروين :X

سبکی

سلام شب بخير! برای خواندن وبلاگت بايد وقت بگذارم. يه نگاه کلی که انداختم برام جالب بود پس از خواندن برايت خواهم نوشت

AJ McLean

Mary jan salam! age doost dashty ye sar be man bezan... emrooz ghesmate jadido neveshtam

.

خيلی جالب بود.اما فکر ميکنم متن شعر به اينصورت بود:که تخت کیانی کند آرزو. .

M s H

سلام منظور امام از اينکه زبان عربی زبان خداست اين است که کاملترين زبان در نزد خداوند زبان عربی است که قران والاترين کتاب به اين زبان نازل شده است و مواظب باش با زير سوال بردن احاديث خودت را گرفتار نکنی با تشکر