يادداشتی بر سريال داوطلب

سريال داوطلب در روزهای عيد نوروز از شبکه دو سيما پخش شد. اين سريال توانست نگرشی متفاوت نسبت به ديگر فيلم های دفاع مقدس ارائه دهد و نقاط روشنی در اين عرصه بر جا بگذارد. البته اين سريال از نقاط ضعف نيز خالی نبود و گاهی چنان ظريفانه متوجه گوشه های بحث برانگيز اين روايت می شديم که برايمان داستانهای هميشگی و تکراری را تداعی می کرد. البته شايد بخش های اغراق آميز اين سريال را بتوان با نقاط قوت آن پوشش داد.

در اين سريال،‌ مشاهده کرديم که چطور پسری که حتی نمی توانست به درستی سلام نظامی بدهد، در محيط جبهه و جنگ تغيير يافت و حتی تبديل به يکی از سربازان نمونه شد. اين امر نشان می دهد که جنگ انسانهايی را که به هر صورتی با آن در ارتباط هستند تغيير می دهد. و در شرايطی خاص موجب افزايش قدرت روحی فرد می شود. قدرتی که شايد از تلاش برای زنده ماندن و زنده نگاه داشتن نشأت گرفته باشد.

به تصوير کشيدن يک سرباز ارمنی به عنوان يک تک تير انداز ماهر يکی ديگر از نقاط قوت اين سريال بود. در طی اين سالها، فيلم ها و سريال های دفاع مقدس، بسيار فراوان توليد شدند و البته، همه آنها همواره مشغول به تصوير کشيدن سربازان و گردانهای تشکيل شده از نيروهای مسلمان بودند. در صورتی که در تمام طول اين جنگ سربازان بسياری از اقليت های مذهبی مشغول به دفاع از کشورمان بودند که متأسفانه نقش آنان در تمام موارد بسيار کمرنگ جلوه داده شده. به طوری که بسياری از مردم می پندارند که ايران به دست مسلمانان نجات يافت. و هيچ نامی از سربازان کشته شده، شيميايی و جانباز اقليت های مذهبی در ميان جمع فراوان مسلمانان ديده نمی شود. داوطلب نشان داد که علاوه بر حظور سربازان مسلمان در جبهه، غير مسلمانان نيز فعاليت های چشمگيری داشتند.

مرگ يک انسان در برابر ديدگان هر انسان ديگری، او را متأثر می کند. ولی در جنگ همه چيز رنگ ديگری دارد. انسانهای زيادی در برابر يکديگر، ناجوانمردانه کشته می شوند. با وجود اين که اين مسأله بسيار دشوار و غير قابل تحمل است، ولی در جنگ، هر سرباز برای زنده ماندن ديگری و ديگران کشته می شود. و در اصل اين يک آغاز است، يک آغاز تلخ ولی هدفمند برای رسيدن به قله پيروزی. و داوطلب در به تصوير کشيدن تمامی اين عناصر موفق بود.

از شنيدن موسيقی متن در حالی که به آن نيازی نبود، خوشبختانه بهره ای نبرديم. در ازای آن، به جای پخش يک موسيقی غمگين که حتی می توانست احساس مرگ را به خوبی به بيننده منتقل نکند، کارگردان به انتخاب صدای ملايم و در عين حال آزار دهنده مگس ها و باد در هنگام نشان دادن صحنه مرگ سربازان و اجساد اکتفا کرد. که البته انتخاب ظريفانه و حرفه ای اينگونه صداها و پخش آن در صحنه های مناسب توانست احساس واقعی يک مرگ يا يک غم را به بيننده القاء کند.

به اميد ساخته شدن فيلمها و سريالهای پر محتوا ولی بی نقص در آينده نه چندان دور.

/ 12 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزان

همیشه از جنگ و مرگ متنفر بودم....جنگی که برای ما از دست دادن منافع را دنبال داشت و از دست دادن دوست و پدر و همسایه.....چقدر تلخ است نه؟اما باز هم واقعیت ها در فیلم یا سریال بگنجد ارزش دیدن دارد....من سریال را ندیدم اما طبق نوشته هایت مشخص بود که همه از جان گذشته نبودند....همه نرفته بودند تا شهید شوند....همه تیرانداز حرفه ای نیستند و کار آمد ترینشان آدم های ریش داری که قران در جیب و عقیق در دست و دائم سلام و صلوات فرست نیستند ....نگرش جدیدی است ....یاد لیلی با من است افتادم !......................دوست عزیز تر از جان بابت پیامت تشکر و معذرت بابت اینکه دیر جواب دادم لینک شدی و منتظر کد هستم.....پاینده باشی و جاودان

علی

متاسفانه من اين سريال را نديدم.ولی از گفته هايت به نظر می آيد جالب بوده است.بخصوص آن صحنهء مرگ و صدای مگس و باد.

shayan

سريال را نديدم ولی کاملآ معلومه که سريال قشنگی بوده.اينو از نوشته هات فهميدم و يه جورايی ناراحت شدم که نديدمش.

Ali Pahlevan

ماری عزيز، بعد از مدت زيادی به سراغت آمدم و فهميدم که تا چه اندازه از نوشته های قشنگت عقب مانده ام.ديشب شروع به خواندن تمام آن عقب ماندگی ها کردم. سريال داوطلب را نديدم.ولی از آن خيلی شنيدم.البته شنيدن و خواندن يادداشت آن از طرف تو لطف ديگری داشت. به طرز زيبايی توصيف کرده بودی و خيلی دقيق هم نگاهت را متمرکز کرده بودی.می توانم به جرات بگويم که تا به حال يادداشت بر سريال به اين روانی و ظرافت نخوانده بودم.

شايان

من که سريال را ديدم و خوشم اومد.اما به عنوان يه برنامه سرگرم کننده بهش نگاه کردم و فکر نمی کردم انقدر عميق باشه.خوشحالم که يادداشتت را خوندم چون خيلی چيزها به من ياد داد.

الهه

سلام حال و احوال وبلاگتون جالبه خوشحال ميشيم به ما هم سري بزنيد ياحق

زوربا

سلام...با اينکه من اين برنامه ای که گفتيد رو نديدم اما هميشه با نظر شما موافق بودم که جنگ ايران مختص مسلمانان نبوده....// در ضمن شرمنده از اينکه خيلی وقته به بلاگتون نيومده بودم...برقرار باشيد

Ali

خيلی قشنگ نوشتی.نکته های مبهم را باز کردی و خيلی چيزهايی رو که خيلی ها دلشون می خواست بگن و خيلی چيزهايی رو که خيلی ها نمی دونستن گفتی و ياد دادی.خوشحالم که لينک تو را دارم.نوشته هايت بسيار قوی هستند.

مسعود تکاور

ممنون از نقد شما